-
Obliczenie wartości wskaźnika średniego narażenia dla pyłu PM2,5 dla każdej aglomeracji powyżej 250 tysięcy mieszkańców i miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców (niewchodzącego w skład tych aglomeracji) na podstawie średniego rocznego stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 w latach 2017, 2018 i 2019 oraz wartości krajowego wskaźnika średniego narażenia; wykonanie raportu.
-
Opracowanie wytycznych do wykonania/wykorzystania map rozkładów stężeń zanieczyszczeń w zakresie średnich rocznych stężeń pyłu PM10, PM2,5, SO2, NO2 i benzo(a)pirenu w pyle PM10 oraz 36-tego maksimum ze średnich 24-godzinnych stężeń pyłu PM10, na podstawie których wyznaczane są obszary przekroczeń i które później stanowią podstawę do wyznaczania tła zanieczyszczeń w powietrzuna potrzeby wydawania informacji o tle zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2010 r. Nr 16 poz. 87) z wykorzystaniem narzędzi ArcGIS; zapewnienie spójności pomiędzy obszarami przekroczeń w szczególności na granicach województw.
-
Opracowanie szablonów do wojewódzkich raportów z rocznej oceny jakości powietrza z odejmowania udziału źródeł naturalnych i posypywania dróg piaskiem i solą w ocenach jakości powietrza na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej i wytycznych GIOŚ oraz wykonanie raportów z odejmowania udziału źródeł naturalnych / posypywania dróg piaskiem i solą dla województwa pomorskiego, województwa mazowieckiego i województwa lubuskiego na potrzeby rocznej oceny jakości powietrza za 2019 r. według szablonów, o których mowa powyżej.
-
Zestawienie i podsumowanie wyników rocznej oceny jakości powietrza w strefach (zdefiniowanych w art. 87 ustawy), w skali kraju, na podstawie wyników klasyfikacji dokonanej na poziomie województw według danych za rok 2019 zgodnie z art. 89 ustawy i opracowanie zbiorczego raportu krajowego z oceny rocznej za 2019 rok; wykonanie warstw mapy cyfrowej zawierających wyniki rocznej oceny jakości powietrza za 2019 r.
-
Przetworzenie zbiorów danych o jakości powietrza za rok 2019 zgodnie z wymaganiami decyzji 2011/850/UE i wykonanie spójnych ze sobą raportóww postaci XML/GML (a także, w razie potrzeby, SHP) w zakresie zał. II decyzji 2011/850/UE według oficjalnego schematu XSD i modelu danych udostępnionego przez Europejską Agencję Środowiska, a także wytycznych Komisji Europejskiej
do tej decyzji oraz innych dokumentów i materiałów dostępnych na Portalu jakości powietrza EAŚ.
-
Przetworzenie danych dla potrzeb raportu dla Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczącego jakości powietrza na potrzeby realizacji zadań Zamawiającego zgodnie z wymaganiami „Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2019”.
-
Analiza merytoryczna danych w zakresie ozonu za rok 2020 zgodnie z wymaganiami dyrektywy 2008/50/WE i prawa krajowego, na podstawie danych zawartych w bazie danych JPOAT2,0, w tym w module Poziomy Alarmowe JPOAT2,0.
-
Zapewnienie danych za 2019 r. na Geoportal Zamawiającego INSPIRE i Portal jakości powietrza GIOŚ.
-
Analiza materiałów opracowywanych przez Europejską Agencję Środowiska (EAŚ) i inne organy UE, dotyczących zagadnień monitoringu i ocen jakości powietrza, opracowywanie opinii i uwag.
-
Przetworzenie zbiorów danych w zakresie planowanego systemu oceny jakości powietrza na rok 2021 zgodnie z wymaganiami decyzji 2011/850/UE i wykonanie spójnych ze sobą raportów w postaci XML/GML (a także, w razie potrzeby, SHP) w zakresie zał. II decyzji 2011/850/UE według oficjalnego schematu XSD i modelu danych udostępnionego przez Europejską Agencję Środowiska, a także wytycznych Komisji Europejskiej do tej decyzji oraz innych dokumentów i materiałów dostępnych na Portalu jakości powietrza EAŚ.
-
Przetworzenie danych i opracowanie raportu pt. „Jakość powietrza w Polsce za rok 2019 w świetle wyników pomiarów prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska”, prezentującego problemy zanieczyszczenia powietrza w Polsce w roku 2019, w oparciu o wyniki pomiarów w bazie danych JPOAT 2,0.
-
Przetworzenie danych i opracowanie raportu dotyczącego zanieczyszczenia powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi na obszarach tła miejskiego i innych za 2019 r. z uwzględnieniem danych z lat poprzednich w zakresie następujących WWA: benzo(a)piren, benzo(a)antracen, benzo(b)fluoranten, benzo(j)fluoranten, benzo(k)fluoranten, indeno(1,2,3-cd)piren i dibenzo(a,h)-antracen.
-
Przygotowanie raportu problemowego na temat jakości powietrza w uzdrowiskach w roku 2019 (w tym informacja o monitoringu jakości powietrza w uzdrowiskach oraz porównanie stężeń zanieczyszczeń z lat poprzednich).
-
Aktualizacja wytycznych do wykonania rocznej oceny jakości powietrza za 2020 r. zgodnie z art. 89 ustawy – Prawo ochrony środowiska, na podstawie obowiązującego prawa krajowego i unijnego, wspomagających wykonanie przez GIOŚ rocznej oceny jakości powietrza za 2020 r.
-
Przetworzenie i przygotowanie meta danych o stacjach i wyników pomiarów za 2019 r. do przekazania przez GIOŚ do Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), w formacie uzgodnionym z GIS.
-
Wsparcie administratora krajowego krajowej bazy danych JPOAT 2,0 zlokalizowanej na serwerze Zamawiającego, w tym nadzór nad transmisją danych bieżących, tzw. UTD wg cz. E2a zał. II decyzji 2011/850/UE. Merytoryczny przegląd serii wyników pomiarów z 2019 roku, zgromadzonych w bazie danych JPOAT 2,0 i bieżąca obsługa systemu i aktualizacja zawartości bazy danych JPOAT 2,0
w oparciu o dane za rok 2020.
-
Organizacja i przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Zamawiającego w zakresie wykorzystania wyników pomiarów, modelowania matematycznego oraz szacowania na potrzeby ocen jakości powietrza i informowania społeczeństwa oraz wykonania rocznej oceny jakości powietrza.