W roku 2021 ponownie, wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym, INFAIR wykonywał różnorodne zadania na rzecz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ramach umowy"Przetworzenie danych i wykonanie zbiorczych ocen jakości powietrza w Polsce na podstawie badań Państwowego Monitoringu Środowiska, wg prawa krajowego i wymagań sprawozdawczości europejskiej w 2021 roku".
Kontynuowano prace dotyczące oceny wpływu realizacji projektu "Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem w Tychach" na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (mierzonego ekwiwalentem CO2), zanieczyszczeń gazowych oraz cząstek stałych w stosunku do stanu istniejącego oraz określenie tego wpływu zgodnie z opracowaną metodologią (w ramach umowy z Siemens Mobility Sp. z o.o., a następnie z Yunex Sp. z o.o.).
Udzielano merytorycznego wsparcia firmie DACSYSTEM Sp. z o.o. w pracach dotyczących umowy „Wsparcie techniczne dla obsługi systemu zbierania danych DACSYSTEM Enviro" realizowanej dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Kontynuowano również zadania w ramach umowy z firmą EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. obejmującej przygotowanie oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie oraz odwołań zgłoszonych w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 – Część I: Środowisko.
W ramach konsorcjum z firmą Transition Technologies S.A. INFAIR realizował umowę podpisaną z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, obejmującą "Modyfikację bazy JPOAT2,0 w latach 2020 - 2021".
We współpracy z zespołem ekspertów wykonano na rzecz Gminy Michałowice pracę pt. "Analiza i diagnoza stanu zastanego wraz z analizą SWOT oraz rekomendacjami strategicznymi dla gminy Michałowice".
Jako podwykonawca firmy Transition Technologies S.A. INFAIR wykonywał prace o różnorodnym charakterze w ramach podpisanej z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska umowy pn. na „Modyfikacja systemu informatycznego Ekoinfonet w związku z wejściem w życie Dyrektywy Komisji (UE) 2015/996 z dnia 19 maja 2015 r. ustanawiającej wspólne metody oceny hałasu zgodnie z dyrektywą 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, której przepisy zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2019 r. część I”. Umowa dotyczyła realizacji i wdrożenia systemu EHAŁAS-M. Główne funkcje systemu, to: rejestr instytucji - zarządzających głównymi źródłami hałasu w kraju (drogi, koleje, lotniska, miasta powyżej 100 tys. mieszkańców), zobowiązanych do wykonania i sprawozdania strategicznych map hałasu, umożliwienie raportowania na poziom krajowy, gromadzenie i przetwarzanie danych identyfikujących oraz danych ze strategicznych map hałasu, w tym danych przestrzennych oraz tabelarycznych, wsparcie analizy zgromadzonych danych, m.in. poprzez wizualizację map oraz atrybutów, generowanie różnego rodzaju zestawień oraz raportów, w tym na potrzeby sprawozdawczości międzynarodowej – do Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, w formatach geopackage i xlsx. Zakres prac INFAIR obejmował, między innymi, udział w zadaniach: kierowanie projektem, wykonanie analizy biznesowej i zaprojektowanie systemu, wsparcie wdrożenia oraz opracowanie dokumentacji użytkownika systemu, przeprowadzenie webinariów i szkoleń on-line dla kilkuset użytkowników systemu, a także udzielanie wsparcia i konsultacji wielu przedstawicielom jednostek użytkujących system i przekazujących do niego dane, a także wykonawcom strategicznym map hałasu. Zamówienie było realizowane w ramach Projektu pn.: „Wzmocnienie monitoringu hałasu w zakresie opracowywania map hałasu” finansowanego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach II Osi Priorytetowej Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu; Działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.
Jednym z zadań wykonanych w roku 2021, było również „Przygotowanie koncepcji przebudowy SI JPOAT dotyczącego danych o jakości powietrza pod względem funkcjonalnym i technologicznym, w tym przeniesienie aplikacji JPOAT na nową technologię”. Praca ta została zrealizowana na rzecz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a firma INFAIR uczestniczyła w niech w charakterze podwykonawcy Transition Technologies S.A.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących terminów i zakresów realizowanych prac można znaleźć na stronie
PROJEKTY.