W dniu 16 grudnia br. w Centrum Zimbardo przy ul. Placu Wyzwolenia 5 w Katowickim Nikiszowcu zorganizowane zostało I Katowickie Forum Sprawiedliwej Transformacji (ST).
Organizatorem Forum było Miasto Katowice wspólnie ze Stowarzyszeniem Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu pt.: „Nikiszowieckie Centrum Sprawiedliwej Transformacji”.
Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu: FESL.10.00 – Fundusze Europejskie na transformację, Działania: FESL.10.24 – Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji, TYP1: Działania na rzecz mieszkańców i obszarów uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji.
Celem projektu są działania służące poprawie jakości życia, rozwojowi aktywności społecznej i przygotowaniu mieszkańców do akceptacji dla procesu transformacji oraz zmian klimatu z wykorzystaniem potencjału lokalnego. Projekt adresowany jest do mieszkańców obszarów objętych procesem sprawiedliwej transformacji, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Janów- Nikiszowiec.
Na zorganizowane I Forum ST składała się część edukacyjna, w ramach której przeprowadzono bloki wykładowe nt.: Dlaczego zielona transformacja jest potrzebna? oraz Jakie kierunki wpisują się w zieloną transformację? Jakie działania są potrzebne?
Zasadnicza część Forum miała jednak charakter integracyjny i warsztatowy. Przeprowadzony został spacer badawczy, podczas którego uczestnicy w sytuacji terenowej mogli zapoznać się z uwarunkowaniami i wyzwaniami rozwoju dzielnicy. Kolejno przeprowadzone zostały warsztaty w dwóch częściach: Oddolne, partycypacyjne wypracowanie pomysłów na zielony i sprawiedliwy Nikiszowiec oraz Jak włączać mieszkanki i mieszkańców w sprawiedliwą i zieloną transformację? Przegląd i wybór najlepszych sposobów społecznego włączania i angażowania.
Uczestnicy warsztatów dyskutowali i wspólnie wypracowywali pomysły dla dzielnicy. Materiał stanowi ważny wkład w propozycje na kierunki rozwoju i konkretne działania, które wynikają z realnych potrzeb i charakteru Nikiszowca.
Zaznaczyć należy, że I Forum ST rozpoczęło cykl wydarzeń ukierunkowanych na propagowanie wiedzy, wymianę doświadczeń i tworzenie oddolnych pomysłów w procesie sprawiedliwej transformacji miast i regionów węglowych.
Dziękujemy wszystkim za udział i pozytywną energię, która wyzwoliła się podczas wspólnej rozmowy i pracy.
Głównym celem Konferencji jest zaprezentowanie najnowszych rozwiązań z zakresu projektowania, wdrażania i użytkowania systemów informatycznych wykorzystywanych na potrzeby ochrony i zarządzania środowiskiem. Konferencja stanowi platformę wymiany doświadczeń pomiędzy praktykami i teoretykami. Jest ona skierowana głównie do przedstawicieli jednostek naukowo-badawczych, instytucji administracji publicznej oraz sektora dostawców innowacyjnych usług i rozwiązań technologicznych.